E-trasy

Adventní procházka okolo zámku Ctěnice

Délka trasy: 4,6 km, čas: 1:16 hodiny (+ čas na prohlídku zámku a zámeckého parku), výškový profil ↑17 m, ↓17 m

Popis trasy

Procházku zahájíme na parkovišti u zámku Ctěnice. Vydáme se po žluté TZ okolo zámeckého parku a přilehlého háje. Míjíme zde křížek a Miranovy duby. Žlutá TZ nás dovede až na Vinořské náměstí. Cestou se můžeme zajít podívat na Černínskou hrobku v areálu vinořského hřbitova. Dominantou Vinořského náměstí je kostel Povýšení sv. Kříže s farou a sochou Jana Nepomuckého. Na protější straně malého náměstí uvidíte Vrchnostenskou váhu a vedlejší krásnou vilu. Mezi barokními domky v podzámčí se dostaneme k samotnému zámku ve Vinoři, který je bohužel nepřístupný. Zde žlutou TZ opustíme a vydáme se ulicí Semtínskou a následně Českodubskou k další vinořské zajímavosti – vinořskému rondelu. Cestou míjíme Hornojiřetínskou kapli. Po prohlídce rondelu se stočíme k ulici Dubanská a Bohdanečskou ulicí se vrátíme zpět k výchozímu místu procházky u zámku Ctěnice. Po levé straně budeme míjet golfové hřiště.

Trasa ke stažení

Zajímavá místa na trasa

Ctěnice
První písemná zmínka o vsi Ctěnice je z r. 1235 a o zdejší gotické tvrzi je z r. 1372. V současné době spadají Ctěnice pod Prahu 9-Vinoř.

Zámek Ctěnice
Zámek Ctěnice vznikl renesanční přestavbou tvrze okolo roku 1550, když Ctěnice měl ve vlastnictví Mikuláš Hrzán z Harasova. Jeho bratr měl v držení blízký Jenštejn. Po smrti Mikuláše se na zámku vystřídalo mnoho majitelů, např. Hazmburkové, Valdštejnové či Windischgrätzové. Ti nechali zámek ve 30. letech 18 století přestavět do barokně-klasicistní podoby. Posledním majitelem zámku byli Schoellerové , kterým byl po 2.sv.válce byl zámek zestátněn. Nyní jej spravuje Muzeum hlavního města Prahy.

Zámecký park
Park krajinářského charakteru přiléhá k zámku a má výměru 2,4 ha. Protéká jím Ctěnický potok, který ho podélně dělí na dvě části, v jeho ose se nachází ovocná alej a na jeho konci je situován altán a za ním zahradnictví. Při vstupu z parku na nádvoří se nachází dětské hřiště. Areál parku a zámku s hospodářským dvorem lemuje kamenná zeď. V areálu zámku se dále nachází zámecká sýpka (nyní zámecký hotel Pytloun), kočárovna, hospodářský dvůr (nyní jezdecká společnost Ctěnice), špejchar, drábovna, zámecká restaurace a bistro.

Ctěnický háj – křížek
Křížek stojí na místě, kde na počátku 19. století došlo k tragické události dvou mladých lidí. Rodiče jim zakázali lásku a nemohli se vzít. To vyústilo v tragický konec, kdy byla dívka zavražděna svým milencem, který si pak vzal i svůj život. Dle zápisu ve vinořské kronice jsou oba mladí lidé pochování na místě označeném tímto křížkem.

Ctěnický háj – Miranovy duby
Miranovy duby dostaly své jméno po vůdci neúspěšného selského povstání – rychtáři z Přezletic Josefu Miranovi Černém, který byl pověšen na šibenici před karlínskou Invalidovnou r. 1775. Duby byly vysázeny někdy kolem tohoto roku a dosahují výšky až 40 metrů.

Černínská hrobka
Klasicistní stavba z režného cihlového zdiva byla vystavěna v první pol. 19. století a sloužila jako hrobka vinořské větvě Czerninů. Ti vlastnili panství Vinoř od r. 1650, kdy ho koupil Heřman Czernin z Chudenic od Waldsteinů. V r. 1797 jej vlastní vinořská větev rodu. Po 1.sv.válce byl Ottokar Czernin pro svůj nepřátelský postoj k nové republice zbaven svého majetku. V hrobce je pohřbeno 16 příslušníků rodu Czerninů nebo jejich příbuzných.

Hornojiřetínská kaple
Jedna z výklenkových kaplí (č.25) poutní cesty z Prahy do Staré Boleslavi. Jejím donátorem byl Jan Bedřich, hrabě z Valdštejna a arcibiskup pražský. Kaple je ve špatném stavu.

Vinořský rondel
Jedná se o pozůstatky kruhové stavby (rondelu) z mladší doby kamenné. Stavba o průměru 55 metrů měla 3 vstupy. V Evropě se nachází asi 200 těchto staveb (u nás 35) a byly vystavěny v přibližně stejné době – v první polovině 5. tisíciletí před naším letopočtem a většinou byly součástí sídlišť. Dosud se přesně neví, k čemu stavby sloužily. Nedaleko od vinořského rondelu se nacházelo neolitické sídliště obývané zhruba po 300-400 let.

Golfový areál Prague City Golf
Disponuje 18jamkovým hřištěm a 6jamkovým hřištěm a rozsáhlými tréninkovými plochami. Design vytvořil britský architekt Jonathan Gaunt. Veřejné 6jamkové hřiště je plnohodnotné a je určeno pro hru zkušených golfistů i začátečníků. Areál byl otevřen na jaře 2023. V areálu se nachází restaurace.

Může se hodit

Muzeum města Prahy
https://www.muzeumprahy.cz/objekty/zamecky-areal-ctenice-3
Zámek Ctěnice – Bistro na zámku
https://bistronazamku.eatbu.com/?lang=cs
Golfové hřiště Vinoř – informace pro zájemce o golf
www.praguecitygolf.cz

Zajímavosti

Podnikatel Alexandr Schoeller zakoupil v polovině 19. století nedaleký čakovický velkostatek a vystavěl zde cukrovar. Roku 1889 cukrovar vyhořel a následně při rekonstrukci byl přestavěn do dnešní podoby.

České rondely jsou o 1500 let starší než slavný Stonehenge. U Kolína se nachází největší rondel ve střední Evropě s průměrem okolo 240 metrů. Měl dochované čtyři vstupy a tři příkopy, čtvrtý nebyl dokončený.

Tip

Občerstvit se můžete v zámeckém bistru a ochutnat jejich specialitu Belgické hranolky.

Fotky

Vinoř - zámek
Vinoř - Černínská hrobka
Vinořský rondel
Zámek Ctěnice - betlém
Zámek Ctěnice- Světla vyprávějí
Zámek Ctěnice -zámecký park s altánem

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *