Délka trasy: 7,1 km, čas: 2:14 hodiny, výškový profil ↑212 m, ↓212 m
Popis trasy
Trasu zahájíme na parkovišti poblíž hradu Krašov u hospodářského dvora Rohy. Napojíme se na žlutou TZ (zároveň NS Krašov), která nás posléze dovede až ke zřícenině hradu Krašov. Cestou si po cca 800 m povšimneme Sroubku – roubené stavby po levé straně cesty – a vstupujeme do PR Krašov. Než dojdeme ke zřícenině, můžeme ještě vystoupat na vyhlídkové místo na hrad. Po prohlídce hradu, stále po žluté TZ, dojdeme k rozcestníku Krašov. Od rozcestníku již půjdeme po modré TZ, která nás povede nad řekou Berounkou. TZ nás povede do obce Bohy, ale můžeme ještě odbočit k Podkrašovskému mlýnu, u kterého se nachází socha vodníka Vojtěcha. Vrátíme se zpět na trasu, po modré vyjdeme z obce Bohy, před lesíkem odbočíme z modré a pěšinou v poli se vracíme zpět k hospodářskému dvoru a parkingu.
Trasa ke stažení

Zajímavá místa na trase
Hospodářský dvůr Rohy
Dvůr leží 7 km JV od Kralovic při silnici do obce Bohy. Dvůr s ovčínem a rybníkem náležející k hradu Krašovu byl založen na poč. 16. stol. Kolovraty. Od roku 1678 v majetku plaského kláštera. Roku 1725 nechal tehdejší plaský opat Evžen Tyttl postavit dvůr nový, dokončen byl r. 1735. Dodnes se dochovaly dvě dvorní dominanty – budova zámečku a mohutná barokní stodola. Areál dvora je památkově chráněný, nepřístupný.
NS Krašov-NS Václava Tomeše
Dvoukilometrová naučná stezka je nazvána po Václavovi Tomešovi, který založil v roce 1931 Spolek pro ochranu přírodní rezervace a Hradu Krašova. Na šesti informačních tabulích se dozvíte o přírodní rezervaci, vodních náhonech, hradu a stavbách, které stávaly v předhradí.
PR Krašov
Přírodní rezervace Krašov byla zřízena r. 1952 a obnovena r. 1988 na ploše 36,28 ha pro ochranu společenstev teplomilné a suchomilné vegetace na skalnatých jižních svazích skal. Rezervací protékají potoky Brodeslavský a Všehrdský, které se zleva vlévají do Berounky. Z živočichů se zde nachází např. užovka podplamatá, užovka hladká, mlok skvrnitý, rosnička zelená, ledňáček říční nebo výr velký.
Sroubek
Roubená patrová sýpka s pavláčkou z konce 18. století je památkově chráněna a nepřístupná. Na toto místo byla převezena z Kopidla.
Hrad Krašov
Zřícenina hradu ze 13. století se tyčí na skalním ostrohu nad údolím řeky Berounky. Hrad byl založen Jetřichem z Krašova r. 1232. Páni z Krašova hrad vlastnili do poloviny 14. století, kdy přešel do vlastnictví Kolovratů. Ti jej přestavěli na renesanční zámek. V 18. století se stal letním sídlem mnichů plaského kláštera. Po zrušení kláštera v r. 1785 začal zámek chátrat. Do dnešních dnů se dochovala okrouhlá věž, do skály vytesaná cisterna a zbytky hradního paláce. Později zámek s panstvím koupil císařský kancléř kníže Klement Lothar Metternich – Winneburg.
Berounka
Berounka je největší levostranný přítok Vltavy (na území Prahy u Lahovic). Vzniká v Plzni soutokem Mže a Radbuzy, je dlouhá 139,1 km. Protéká městy Plzeň, Beroun, Řevnice, Dobřichovice, Černošice, Praha.
Podkrašovský mlýn
Bývalý mlýn „U Nováků“, někdy také zvaný „Podkrašovský“, se nachází na levém břehu řeky Berounky, v blízkosti obce Bohy a hradu Krašov. Areál mlýna zahrnuje mlýnici, hospodářský objekt, obytné stavení a chlévy. Mlýn dříve patřil k panství hradu Krašov V r. 1698 byl obnoven plaským klášterem a při této úpravě byl na barokní mlýnici vsazen štukový znak s papežskou mitrou a dvěma přeloženými klíči. Tehdy se údajně jednalo o největší vodní mlýn v západních Čechách. Při cestě ke mlýnu stojí barokní socha sv. Jana Nepomuckého.
Bohy
Obec Bohy se nachází 8 km JV od Kralovic na území přírodního parku Berounka. Žije zde 118 obyvatel. První písemná zmínka pochází z roku 1228, z výpisu majetku kláštera sv. Jiří na pražském hradě. Ještě v průběhu 13. století se staly Bohy majetkem pánů z Krašova a součástí krašovského panství zůstaly po další čtyři staletí. V období husitských válek v letech 1424 až 1430 byly Bohy husity zcela vypleněny. V roce 1678 prodali poslední světští páni Krašova Miseroni z Lisonu krašovský statek i se vsí Bohy plaskému klášteru, v jehož držení zůstala obec až do 80. let 18. století.
Může se hodit
Hrad Krašov
www.hradkrasov.cz
Obec Bohy – informace o obci, zajímavostech v okolí
www.bohy.cz
Krašovské vodopády
http://www.vodopady.info//cz/berounka/Berounka.php?page=krasovske
Pivovar Kozojedy – rodinný pivovar
https://pivovarkozojedy.cz/
Zajímavost
Vodník Vojtěch – na připomínku povodně v roce 2002 byla u Podkrašovského mlýna o rok později postavena pískovcová, asi dvoumetrová socha vodníka sedícího na vrbě. Autorem je kamenosochař Bartoloměj Štěrba z Kozojed. Mosazný knoflík na vodníkově šátku pod krkem označuje tehdejší výšku vody. Bylo to výše, než střecha mlýnice. Jméno Vojtěch dostal vodník po posledním mlynáři.
Tipy
Hrad Krašov nabízí zájemcům po předchozí domluvě romantiku přenocování na hradě. Buď v útulně nebo pod širákem oproti drobnému příspěvku na provoz a opravy hradu.
Krašovské vodopády – kousek pod hradem Krašov se nachází na Brodeslavském potoce několik vodopádů a kaskád.
Možnost občerstvení v pivovaru Kozojedy nebo v Kralovicích. Cca 4 km od Kralovic se nachází klášter Mariánská Týnice, která patří ke skvostům barokní architektury a na jeho stavbě se podílel geniální stavitel Jan Blažej Santini Aichl.
Další možností je výlet na hrad Libštejn a Havlovu vyhlídku (z Liblína).
Další tipy na výlety naleznete zde.
Fotky





