V Kašperských Horách se nudit nebudete. Je to krásné horské městečko, najdete tu pivovar, restaurace, cukrárny, muzeum a taky množství krásných tras v jeho okolí. Tato naučná stezka vás zavede do Amálina údolí. Cesta k Amálinu údolí, která byla součástí Zlaté stezky do Pasova (založené Karlem IV. roku 1356) vede kolem významných báňských lokalit s pozůstatky starého dolování.
Délka trasy: 7,5 km, čas: 2:29 hodiny + čas na prohlídky, výškový profil ↑ 248 m, ↓ 248 m
Popis trasy
Trasu začneme na náměstí v Kašperských Horách, kterému dominuje kostel sv. Markéty s kašnou a renesanční radnice. Po červené (zelené i modré) TZ půjdeme kolem kina až k rozcestníku Kašperské Hory. Odtud začíná NS Cestou zlatokopů. Po levé ruce míjíme Kostel Panny Marie Sněžné s kaplí a studánkou Grantl. Sestupujeme do PR Amálino údolí ke Zlatému potoku. Podél toku Zlatého potoka pokračujeme dále až k rozcestníku Mlýn na rybníce. Cestou míjíme několik štol, například štolu Kristýna,v které je seismická stanice, kterou lze na trase navštívit. Pokračujeme dále po NS, cestou míjíme další štoly. Lze z cesty zabočit např. k štole Naděje nebo Bedřich. NS nás pak dovede opět na náměstí v Kašperských Horách.
Trasa ke stažení

Zajímavá místa na trase
Kašperské Hory (Bergreichenstein)
Horské město se rozkládá v blízkosti NP Šumava a bylo osídleno pravděpodobně na přelomu 12. a 13. století, a to hlavně díky těžbě zlata. Zlato zde objevili Keltové. Rýžování zlata v potocích a říčkách vystřídala na přelomu 14. století hlubinná těžba a město bohatlo. Vrcholný rozkvět obec zažívala za vlády Jana Lucemburského, kdy jej povýšil na město s vlastním znakem a pečetí. V 15. století bylo v provozu na 40 zlatých dolů a řada štol. Nad městem se tyčí dominanta kraje – hrad Kašperk. Na náměstí se nachází krásná renesanční radnice a kostel sv. Markéty.
Kašperské Hory-kostel sv. Markéty
Gotický kostel byl vybudován v pol. 14. století, v 19. století byl kostel novogoticky upraven a k západnímu průčelí byla postavena nová 50 metrů vysoká věž. V trojlodní bazilice je barokní interiér z 18. století. U kostela jsou umístěny mlecí kameny a balvany s miskovitými prohlubněmi ze středověkých úpraven zlatonosného křemene.
Kašperské Hory-radnice
Původní objekt si r. 1539 koupil Jiří z Lokšan (zástavní držitel Kašperku). Dům zvelebil a přivedl k němu dokonce i vodovod. Radnice na tomto místě byla zřízena v druhé pol. 16. století. Součástí domu bývala pivnice s pivovarem ve dvoře. Dům byl na přelomu 17. a 18. století přestavěn do renesanční podoby.
NS Cestou zlatokopů
NS měří cca 7,5 km a vede Amáliným údolím, kde se nachází řada štol. Na informačních panelech se dočteme o historii těžby zlata v okolí Kašperských Hor, jak se těžilo a zpracovávalo.
Poutní kostel Panny Marie Sněžné a kaple Panny Marie Klatovské
Kostel s dvěma věžemi na západní straně byl postaven v novorománském slohu v letech 1850-1867. Nedaleko kostela stojí kaple Panny Marie Klatovské zvaná Grantl. Byla vybudována koncem 17. století pro konání mariánských poutí a byl zde umístěn obraz Panny Marie Klatovské. Její kapacita však nestačila pro stále větší počet poutníků a proto byl vystavěn blízký kostel. Pouť Panny Marie Sněžné se koná každý rok první srpnový víkend. U kaple vyvěrá údajně zázračný a léčivý pramen vody, který je zachycován do kamenného korýtka. Voda není pitná.
PR Amálino údolí
Přírodní rezervace se nachází v údolí Zlatého potoka, JV od Kašperských Hor. Celková rozloha je 81 ha a byla vyhlášena r. 1994. Rezervace chrání biotopy skalisek, stromové skupiny, mokřady, prameniště, vzácné druhy rostlin a živočichů. Na území PR se nachází jedno z nejvýznamnějších zimovišť netopýrů. Zlatý potok je největší pravostranný přítok řeky Losenice, délka toku je 7 km. Pramení na svazích hory Královský kámen SV od vesnice Řetenice v okrese Prachatice. V údolí Zlatého potoka a nedaleké říčky Losenice stávaly ve středověku četné úpravny zlatonosného křemene, jejichž součástí byly mlýny na rozemílání zlatonosného křemene. Za Jana Lucemburského zde bylo více než 300 mlýnů.
Štoly
Středověké štoly po dolování zlata mají kvůli bezpečnosti většinou mříž, která zároveň chrání netopýry, kteří jsou jejich častými obyvateli.
Seismická stanice
Od roku 1960 funguje ve 350 m dlouhé štole Kristina seismická stanice – stanice GFÚ ČAV. Je jednou z nejcitlivějších na světe. Údaje stanice jsou denně vyhodnocovány. Počtem zaznamenaných údajů se řadí tato seismická stanice na přední místo ve světě. Vedle štoly se nachází Muzeum seismometrie. Dozvíte se zde mnoho o zemětřesení, přístrojích na jeho měření a součástí prohlídky je i návštěva seismických pracovišť ve třech větvích zlatonosné štoly Kristýna.
Může se hodit
Kašperské Hory – informace o městě, tipy na výlety:
https://www.kasphory.cz/turista
Podrobný popis NS Cestou zlatokopů
https://www.kasperske-hory.info/khory/fr.asp?tab=snet&id=792&burl
Seismická stanice – informace o muzeu a otevírací dobu najdete na tomto odkazu:
https://www.zatajemstvimizeme.cz/lokality/muzeum-seismometrie-kasperske-hory/
NP Šumava – aktuality, kalendář akci, tipy na výlety
https://www.npsumava.cz/
Zajímavost
V Kašperských Horách a okolí se natáčelo velké množství televizních i filmových pořadů, např. Anděl Páně či Policie Modrava.
Tip
Doporučuji odbočku z trasy a dojít na tajemné místo k prameni Vzkříšení. Pramen vyvěrá v polorozbořené kapli Zmrtvýchvstání Páně v lokalitě zvané Na Prádle (dříve zde byly úpravny zlatonosných rud) v údolí s potůčkem, který vyvěrá v PR Nebe.
Fotky





