Četli jste román Kateřiny Tučkové Žítkovské bohyně? Chcete poznat, kde se děj knihy odehrává a navštívit muzeum poslední Žítkovské bohyně? Trochu se porozhlédnout po zdejším kraji? Ochutnat ovčí sýr z blízké farmy? Pak jste tu správně….
Délka pěší trasy: 7,8 km, čas: 2:32 hodiny + čas na prohlídku muzea, výškový profil ↑239 m, ↓239 m
Popis trasy
Zaparkujeme u zvonice Panny Marie, kde je malé parkoviště u Muzea poslední Žítkovské bohyně. Po prohlídce muzea se vydáme směrem k centru obce Žítková po NS Okolo Hrozenka. Doporučuji se zastavit o ovčí farmy Sýr od kapličky, kde lze nakoupit sýry a také je zde možnost občerstvení (výborné ovčí speciality). Farma je cca 200 m od zvonice (u výklenkové kaple zahnout doprava). Vrátíme se zpět na silnici a pokračujeme k rozcestníku Boky, kde se napojíme na žlutou TZ. Po ní pokračujeme rovně a po cca 600 metrech zahneme doprava, kde se napojíme i na NS Moravské Kopanice. Scházíme k rozcestníku Žítkovská přehrada. Držíme se stále žluté TZ a pokračujeme po silnici k rozcestníku Hutiska. Od rozcestníku začneme prudce stoupat po modré TZ, po které dojdeme kolem dřevěné zvoničky do centra Žítkové (rozcestník Žítková – OÚ). U rozcestníku zahneme doleva a vracíme kolem hotelu Kopanice stále rovně k výchozímu bodu výletu.
Trasa ke stažení

Zajímavá místa na trase
Žítková
Zapadlá obec v Bílých Karpatech na hranicích se Slovenskem, objevená turisty po vydání románu Kateřiny Tučkové Žítkovské Bohyně. Na Žítkové se odehrává i děj knihy povídek Želary od Květy Legátové, faktografické knihy Jiřího Jilíka Žítkovské bohyně a Žítkovské čarování. Natáčelo se zde i několik filmů. Žítková leží v oblasti zvané Moravské Kopanice – oblast Moravského Slovácka. Rázovitá obec vznikla koncem 17. století na území, které bylo cílem nájezdu Tatarů a Turků. Obyvatelé měli tvrdý život, živili se zemědělstvím, elektřina zde byla zavedena až r.1948 a robotovalo se zde ještě padesát let po oficiálním zrušení roboty. Kulturní a geografická izolace způsobila, že se zde vytvořil svébytný etnografický region.
Muzeum poslední Žítkovské bohyně
V obci se nachází chalupa, kde žila poslední žítkovská bohyně Irma Gabrhelová (1905-2001), známá pod přezdívkou „Chupatá“, kterou používala stejně jako její matka, které se jinak říkalo „Struharka“. V této chalupě prožila Irma Gabrhelová skoro půl století svého života, z toho dvaadvacet let sama, jako vdova. Pocházela ze třinácti děti. Vdávala se, když jí bylo pětadvacet. Se svým mužem měla sedm dětí. Irma Gabrhelová ovdověla, když jí bylo osmašedesát roků a od té doby žila v chalupě sama. Tento dům lze v rámci prohlídky s výkladem navštívit.
Ovčí farma Sýr od kapličky
Výroba sýrů je prováděna tradičním způsobem podle starých a osvědčených postupů a receptur. Jejich stádo čítá 70 kusů a plemena jsou východofríské ovce a lacon ovce. Výrobky jsou z nepasterizovaného ovčího mléka a jsou to 100% ovčí produkty nejvyšší BIO kvality. Otevřeno je od dubna do října denně od 10.00-19.00 hodin.
NS Okolo Hrozenka
Cílem stezky je představení Moravských Kopanic jako jedinečného kraje, kde je za vším velmi tvrdá práce. Její délka je 14,4 km a první zastavení se nachází ve Starém Hrozenkově. Celkem má 8 zastavení. U jednotlivých zastavení si můžete přečíst rozšiřující informace dostupné prostřednictvím QR kódu. Trasa: Starý Hrozenkov – Rovné – Vyškovec – Vápenice – Starý Hrozenkov. Tato trasa vedla původně i na Žítkovou, ale v r. 2015 byla stezka upravena a zkrácena. V terénu jsou ale původní značky ponechány na dožití a v některých mapách ještě není zkrácení trasy přeneseno.
NS Moravské Kopanice
Naučná stezka seznamuje s přírodou a historií Moravských Kopanic, součásti Slovácka, v okolí obcí Starý Hrozenkov a Žítková, v chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty. Délka trasy je 23 km s absolvováním všech odboček a s převýšením cca 600 m a celkem má 14 zastavení a je vhodná pro pěší i cyklisty. Základní okruh má 11,6 km. Typická je zde zástavba roztroušená po svazích zdejších kopců s hůře dostupnými malými políčky. Oblast získala své jméno podle toho, že těžce dostupná políčka na strmých svazích mohli místní zemědělci obdělávat pouze kopáním motykou, a proto je nazývali Kopaničáři a podle nich se této oblasti začalo říkat Kopanice. Největším bohatstvím moravských Kopanic je nádherný krajinný ráz a dochované zbytky tradičních řemesel a folklóru.
Bílé Karpaty
Pohoří nacházející se na česko-slovenské hranici. Nejvyšším vrcholem je Velká Javořina (970 m). Dalšími devítistovkami jsou Chmeľová (925 m), Jelenec (925 m), Velký Lopeník (911 m) a Kobylinec (911 m). Většina území Bílých Karpat patří k povodí řek Váh a Morava. Chráněná krajinná oblast Bílé Karpaty byla zřízena v r.1980. Celková rozloha chráněné oblasti je 715 km2. CHKO zasahuje do okresů Hodonín, Uherské Hradiště a Zlín. V roce 1996 byla zařazeno na seznam biosférických rezervací UNESCO.
Může se hodit
Žítková – stránky obce
https://www.zitkova.cz/
Kopanice – stránky o Kopanicích, tipy na výlety
https://kopanice.com/
Muzeum Poslední Žítkovské bohyně – informace o prohlídkách
https://www.chalupazitkova.cz/muzeum/
Vzdělávací a informační středisko Bílé Karpaty – procházky s průvodcem, questing, naučné stezky
https://vis.bilekarpaty.cz/
NS Moravské Kopanice
https://www.zitkova.cz/turistika
Sýr od Kapličky – prodej ovčích sýrů
www.facebook.com/SyrOdKaplicky
Ralph’s Restaurant & Pub
https://www.facebook.com/people/Ralphs-Rodinna-Restaurace/100057322664935/
Zajímavosti
Kraj Žítkovských bohyní proslavila kniha Kateřiny Tučkové: Žítkovské bohyně. V tomto opuštěném a řídce osídleném kraji Bílých Karpat si ženy dokázaly uchovat své vědomosti a léčitelské schopnosti, které předávaly z generace na generaci. Říkalo se jim „bohyně“, protože dokázaly „bohovat“ – prosit Boha o pomoc. Viděly do budoucnosti a i pomocí magie dokázaly člověku pomoci nebo naopak uškodit. Lidé se na ně obraceli s různými problémy – od nemocného dobytka, až po nešťastnou lásku.
Na Žítkové se natáčelo drama Karla Kachyni Škaredá dědina (1975).
Tip
Budete-li v Žítkové, určitě kromě ovčí farmy navštivte rodinnou restauraci Ralph’s Restaurant & Pub, kde výborně vaří.
Další tipy na výlety najdete zde
Fotky





