….uhádnete, které město se těmito charakteristikami může pyšnit? Navíc se pyšní ještě jedním titulem, které získalo v r. 1992, kdy bylo historické jádro města spolu se zámkem zapsáno na seznam kulturního dědictví UNESCO. Ano, dnes vás pozvu do města Telč.
Telč
Pár geografických dat:
Nachází se na Vysočině, v okrese Jihlava, na pomezí Čech a Moravy.
Pár historických dat:
Datum založení města Telč je neznámé, pravděpodobně bylo založeno v polovině 13. století na křižovatce dvou zemských cest. V r. 1339 přešlo panství z královského držení na pány z Hradce. Ti z něj udělali vodní pevnost, která byla chráněna rybníky, vodními příkopy a hradbami. Renesanční podobu vtiskl Telči Zachariáš z Hradce – gotický hrad byl přebudován v renesanční zámek s krásnými arkádami a domky získaly krásné renesanční štíty a byly spojeny podloubím. Dalšími majiteli Telče byli Slavatové a Lichtensteinové, kteří jej upravili pro změnu barokně a svým dílem k rozvoji města v 17. a 18. století přispěli také jezuité.
Telč jsem navštívila ve všední den v květnu a naštěstí se žádné davy nekonaly. Při příjezdu jsem se akorát míjela s jedním japonským zájezdem, který zrovna odjížděl a přijížděl jeden školní, který zmizel v zámku. Jinak město dýchalo klidnou, maloměstskou atmosférou. Popravdě řečeno, historické jádro města je malé, stihnete jej projít velmi rychle. Jeden den v Telči bohatě stačí. Jestli chcete poznat i okolí, vyhraďte si na návštěvu víkend.
Co neminout? Top 10 památek Telče:
1. Zámek
2. Zámecký park se skleníkem
3. Kostel a věž sv. Jakuba
4. Kostel a věž sv. Ducha
5. Jezuitská kolej
6. Renesanční domy na náměstí
7. Kašny na náměstí s morovým sloupem
8. Radnice
9. Brány města
10. Synagoga
Co podnikout? Aktivity v Telči:
1. Návštěva zámku
2. Telčské podzemí
3. Vylezte si na vyhlídkovou věž
4. Projděte se kolem rybníků nebo se lodičkou projeďte na Štěpnickém rybníku
5. Dojděte si do cukrárny na náměstí – je jich tu hned několik
Mokrá varianta:
V Telči je několik muzeí:
- Muzeum Vysočiny
- Muzeum techniky
- Expozice historie železniční dopravy
Další možné výlety v okolí Telče:
1. Rozhledna Oslednice
2. Hrad Roštejn
3. Zřícenina hradu Štamberk
4. Nová Říše
5. Třešť
Další odkazy na výletní trasy nejen na Vysočině najdete zde:
Trasa ke stažení:
Trasu, nebo spíše poznávací 3,5 km vycházkový okruh po památkách a zajímavých místech v Telči si můžete stáhnout zde:

Popis zajímavých míst v Telči:
Zámek
Původně stál v Telči gotický hrad. První pravděpodobně zanikl v r. 1387 při požáru města. Koncem 14. století proto nechal Jindřich III. z Hradce postavit na místě dnešního zámku vodní hrad. V 2. pol. 16. století jej nechal přestavět Zachariáš z Hradce v renesanční zámek. První fázi přestavby vedl slavonický stavitel Leopold Estreicher, poté se na stavbě podíleli italští mistři, především Baldassare Maggi z Arogna. Dalšími majiteli zámku byli Slavatové a Lichtensteinové. Největší pozoruhodností telčského zámku jsou renesanční sály s nádhernými dřevěnými kazetovými stropy.
Zámecká zahrada
Krajinářský se nachází na ploše cca 6 ha a vznikl na přelomu 18. a 19. století. Dříve zde bývala bažantnice. Významným stromem v parku je Zachariášova lípa, jejíž stáří je odhadováno na 420 let. Klasicistní skleník pochází z první pol. 19. století. Zámecká zahrada zde vznikla již v 70. letech 16. století a řadí se tak k nejstarším architektonickým zahradám v České republice.
Kostel sv. Jakuba
První písemná zmínka je ze 14. století, ale je možné, že byl postaven již dříve. Brzy však vyhořel. V pol. 15. století byl vystavěn jako dvoulodní pozdně gotická stavba. Roku 1737 byla přistavěna křížová chodba. Další velké opravy se kostel dočkal mezi lety 1961 až 1988 kdy musel být staticky zajištěn. V interiéru kostela se nachází oltář podle návrhu J. Mockera z r. 1879 a varhany z r. 1725. Dominantou kostela je 53 metrů vysoká věž, na kterou vystoupáte po 152 schodech. Vyhlídkový ochoz je v 33 metrech. V minulosti zde bydlel hlásný.
Kostel sv. Ducha
Kostel sv. Ducha byl postaven na místě původního románského kostela. První písemně doložená zmínka o tomto kostele pochází z r. 1487. Roku 1784 byl kostel zrušen a přeměněn na skladiště, roku 1836 pak vyhořel. Na konci 19. století zde bylo městské divadlo. Roku 1922 byl kostel odkoupen Českobratrskou církví evangelickou. Pozdně románská věž sv. Ducha je nejstarší dochovanou stavební památkou v Telči. Byla postavena v 1. pol. 13. století. Je vysoká 49 metrů a je z ní krásný výhled. Ve věži je umístěna interaktivní expozice věnovaná historii města. Prohlédněte si i historický hodinový stroj.
Jezuitská kolej
Stavbu koleje v letech 1651-54 iniciovala a financovala nábožensky založená hraběnka Františka Slavatová z Chlumu a Košumberka. Objekt koleje je trojkřídlý, čtvrté křídlo nahrazuje kostel Jména Ježíš. Střed tvoří vnitřní dvůr s ambitem. V interiéru koleje se dochovala křížová klenba a obnovený sklepní barokní sál. Po zrušení jezuitského řádu (1773) byla v areálu koleje zřízena kasárna (1777) a později škola (1887) a část prostor využívalo městské muzeum (1891). Zajímavostí je, že zdejší třetí probaci (průprava adeptů na misijní službu) absolvovala většina ze zámořských misionářů, např. Augustin Strobach nebo Antonín Koniáš.
Renesanční domy na náměstí
Až dojdete na náměstí, jakoby jste se octli v pohádce. Náměstí je lemované krásnými barevnými renesančními domky se štíty a podloubím. Za pozornost stojí především radnice, dům čp. 15, Hasičský dům, dům čp. 32, Telčský dům, dům čp. 59 a 61 a další.
Kašny na náměstí a morový sloup
Náměstí zdobí dvě kašny. Dolní kašna byla dřevěná a vznikla v době Zachariáše z Hradce. Kamennou podobu získala v r. 1611 a zdobí ji socha sv. Markéty, která je patronkou města. Druhá kašna na náměstí je mladší. Původně byla také dřevěná a v současné kamenné podobě je z r. 1827. Ústředním motivem je Silénos s malým Dionýsem v náručí. Morový sloup stojí uprostřed náměstí. Vytvořil ho sochař David Lipart v r. 1720. Je vysoký téměř 11 metrů.
Radnice
Budova, kde se nachází radnice, vznikla spojením dvou gotických domů. První písemná zmínka o radnici pochází z r. 1443. Další písemná zmínka z r. 1499 přináší tragickou informaci, že radnice vylétla do povětří i se zasedajícími konšely. V průběhu 16. století dvakrát vyhořela, na konci 16. století pak byla dokončena renesanční přestavba radnice. Vedle vstupních vrat je vyznačena železná míra jednoho sáhu s vyznačením lokte a značka a informace o nadmořské výšce města (522,5 m).
Brány města
Telčské centrum uzavírají dvě brány. Dolní (Malá) brána a Horní (Velká) brána. Dolní brána pochází z r. 1579, kdy byl přestavován zámek a stavebně na něj navazuje. Původní brána byla gotická, stála níže a byla chráněná vodním příkopem. Horní brána je jednopatrová sgrafitová budova z 2. poloviny 16. století. V 19. století prošla budova úpravami, kdy bylo odstraněno cimbuří a nahrazeno mansardovou střechou. Nad středem průjezdu se nachází pětilistá růže s letopočtem 1629, který se pravděpodobně váže k době opravy hradeb.
Synagoga
Budova synagogy byla vystavěna v roce 1904 podle návrhu Karla Wagnera z Jihlavy. V roce 1940 byla zabrána nacisty a vnitřní vybavení bylo zničeno. Po válce byla zcela přestavěna, sloužila jako jesle a služebna VB. Poté zde sídlila Policie, a to až do roku 2004.
Telčské podzemí
Podzemí je pojato jako zábavná interaktivní expozice. Pod většinou domů na náměstí Zachariáše z Hradce, ale také pod částí zámeckého areálu se nachází středověká sklepení. Zpřístupněná část je dlouhá 250 metrů. Vzhledem k tomu, že část podzemí není osvětlená, je při její prohlídce nutná svítilna.
Zajímavosti:
Telčský zámek nebyl nikdy ve své historii prodán. Ke změně majitele docházelo pouze prostřednictvím dědictví. Zajímavé je, že ve stejné době, kdy probíhala přestavba hradu v renesanční reprezentativní sídlo, probíhala i přestavba sídla v Jindřichově Hradci, kde sídlil Zachariášův bratr Jáchym, přičemž na obou stavbách působili stejní architekti a umělci.
V Telči se natočily desítky filmů a pohádek – např. Pyšná princezna, Jak se budí princezny, Z pekla štěstí, Bathory.
Tipy:
Rádi fotíte? Nejhezčí místo pro pořízení fotky celého panoramatu města je od sochy sv. Jana Nepomuckého na hrázi Ulického rybníka nebo z Belpské lávky.
Kde se najíst?
Přímo na náměstí je více restaurací. Dle mínění místních je lepší se vyhnout restauraci U Černého Orla, jinak se prý dá najíst dobře téměř všude, záleží na volbě typu kuchyně. Česká ve Švejkovi, Italská v Pizzérii Telč nebo zajít na pivko do pivovárku s restaurací Panský dům. Ale polední meníčka se tu moc nevedou a ceny jsou tu vyšší. Já skončila v restauraci Amigo, kde na lístku jsou jak pizzy, tortilly nebo burgery. Ten můj byl výborný. Dobře se lze najíst mimo centrum i v restauraci U Hraběnky nebo v letní restauraci U Roštěnky v kempu u Roštejnského rybníka.
Užitečné odkazy:
Fotky:





