E-trasy

Na zříceninu hradu Borotín

Vychutnejte si nenáročný podzimní výlet na zříceninu hradu Borotín. Čeká vás 4 km dlouhá trasa okolo rybníků, mlýna, až k hradu, který obdivoval i Mácha. Turistická oblast na hranici středních a jižních Čech se zde nazývá Toulava.

Délka trasy: 3,8 km, čas: 1:08 hodiny (+čas na prohlídku), výškový profil ↑50 m, ↓50 m

Popis trasy

Výlet zahájíme na náměstíčku v Borotíně, odkud se vydáme po modré TZ (rovněž NS J.E.Kypty) směrem k Borotínskému rybníku. Cestou míjíme sochu Jana Nepomuckého z 2. pol. 18. století. Dalším rybníkem kolem kterého půjdeme je rybník Fanda a stále po modré dojdeme k třetímu rybníku – k Starozámeckému, nad kterým se netyčí zámek, ale zřícenina hradu Borotín. Pod hradem se nachází Starozámecký mlýn a nad hradem Barokní dvůr Borotín, kde se můžeme v sezóně občerstvit. Po prohlídce hradu, který je volně přístupný, se vrátíme zpět k rybníku a po NS (rovněž cyklotrasa 1059A) se vrátíme zpět do Borotína. Za povšimnutí ještě stojí kostel Nanebevstoupení Páně a budova hasičské zbrojnice se zvoničkou.

Trasa ke stažení

Zajímavá místa na trase

Borotín
Městys Borotín leží cca 15 km severně od města Tábor v nadmořské výšce 520 m n.m. a žije zde cca 690 obyvatel (r. 2024). Patří mezi nejstarší obce Táborska, historie sahá až do 12. století. Zakladatelem obce byl mocný rod zemanů Vítkovců, nejdříve psaných z Borotína, později z Landštejna. Díky tomuto rodu byla ves baštou husitů. Poté, co však r. 1434 přešel Mikuláš z Landštejna do katolického tábora, husitské vojsko pod vedením Prokopa Holého ves vypálilo a zpustošilo. 

NS Jana Evangelisty Kypty
Okružní naučná stezka s 9 zastaveními o délce 3,8 km vás provede po Borotíně a jeho blízkém okolí. Je pojmenována po místním rodáku, skladateli a pedagogovi Janu Evangelistu Kyptovi. J.A. Kypta se narodil r. 1813 v domě č. 3 na borotínském rynku do rodiny místního tkalce. Na domě je umístěna pamětní deska. Na informačních tabulích se seznámíte s místní přírodou, kulturou a historií.

Hrad Borotín (nazývaný rovněž Starý zámek)
Pravděpodobným stavitelem hradu byl Vítek z Borotína, zmiňovaný r. 1356. Za husitských válek byl hrad obléhán, nebyl však dobit. Dalšími majiteli hradu byl rod Malovců z Pacova, (od r. 1446), páni z Říčan (od r. 1605), Vojkovští z Milhostic (od r. 1610). Ti po bělohorské bitvě byli odsouzeni ke ztrátě veškerého jmění. Císařští vojáci pak vypálili hrad i dvůr. Zkonfiskovaný hrad získala r. 1623 Polyxena z Lobkovic. Roku 1829 prodávají Lobkovicové panství podnikateli Janu Nádhernému z Prahy. Nádherní v 20. letech 20. století prodávají Borotín ing. Josefovi Burešovi. Jeho potomci získali hrad v restituci. Nyní je v soukromých rukou, nicméně veřejnosti přístupný.

Starozámecký mlýn
Mlýn stojí pod hradem, za hrází rybníka. Jeho součástí je i pila, dnes na elektrický pohon, do 80. let 20. století byla poháněna vodní silou. Elektrickou energii pro mlýn vyrábí od r. 1925 malá vodní elektrárna vybavená Francisovou turbínou, ke které je voda přiváděna 22 m dlouhým potrubím. První zmínka o mlýnu pochází z roku 1517. V té době se tu ještě nacházely sádky, chmelnice, sad a vápenice. Později přibyla sladovna a pivovar.

Barokní dvůr Borotín
Barokní dvůr leží naproti zřícenině hradu zvaného Starý zámek, po které přejal stejný název. Stojí v místě, kde bývalo neopevněné předhradí s hospodářskými budovami.. První písemná zmínka je z r. 1557. Historicky plnil funkci poplužního dvora. Hrad i dvůr byly r. 1620 vypáleny císařskými vojsky. Hrad byl ponechán svému osudu, ale statek byl následně obnoven. Na přelomu 18. a 19. století byl klasicistně upraven. V 20. století byl v havarijním stavu, od r. 2010 prochází postupnou rekonstrukcí.

Kostel Nanebevstoupení Páně
Farní kostel zasvěcený původně sv. Máří Magdaléně byl založen ve stejné době jako nedaleký hrad, tedy v polovině 14. století. Kostel byl přestavován nejvíce po požáru Borotína v r. 1863, kdy z původního gotického chrámu zůstal jen gotický klenutý presbytář (kněžiště) a sakristie. Zařízení kostela je z konce XIX. století. V r. 1905 byl zakryt dlažbou náhrobní kámen hrobky rodiny Malovců – zde je pohřben Jan Malovec z Pacova (+1488).


Hasičská zbrojnice se zvoničkou
Zvonička z 19. století se nachází hned vedle historické budovy hasičské zbrojnice, která je nově zrekonstruována.

Může se hodit

Městys Borotín
www.borotin.cz
Barokní dvůr Borotín
www.baroknidvurborotin.cz
Restaurace Na Rynku Borotín
www.facebook.com/penzionnarynku

Zajímavosti

Na hradě Borotín se v r. 1976 natáčela pohádka Honza málem králem s Jiřím Kornem v hlavní roli.

Zříceninu hradu obdivoval i Karel Hynek Mácha. Ten jezdil jako dítě na prázdniny ke svým příbuzným do nedalekých Měšetic. Na hradě se nachází pamětní deska, která připomíná jeho návštěvu.

Na zámeček v Měšeticích zavítel i romantický dramatik Franz Grillparzer. Tam slyšel pověst o borotínské bílé paní, kterou pak zpracoval do svého dramatu Pramáti aneb Poslední z rodu Borotínů.

Na faře, kterou nechal postavit r. 1724 kníže Filip z Lobkovic, se nachází sluneční hodiny a pamětní deska s nápisem „V tomto domě přebýval při císařských manévrech ve dnech 11.-17.9.1913 arcivévoda Karel – budoucí císař Karel I., poslední český král a světec“

Tip

V Borotíně se můžete občerstvit v restauraci Na Rynku.

Zdá-li se vám výlet krátký, zajeďte se podívat do blízkého města Tábor nebo k poutnímu místu Klokoty.

Další tipy na výlety nejen v Jihočeském kraji najdete zde

Fotky

Hrad Borotín s Bílou paní
Podzámecký rybník a v dáli městys Borotín
Rodný dům J.E.Kypta v Borotíně
Barokní dvůr v Borotíně
Kostel Nanebevstoupení Páně v Borotíně
Hrad Borotín a Barokní dvůr