E-trasy

Podzim

Podzimní výlet do Úval na rozhlednu a stonehenge

Stonehenge hned za hranicemi hlavního města? K tomu rozhledna a pivovar? Dny se krátí, ale tohle všechno zvládnete během jednoho podzimního odpoledne.

Délka trasy: 5 km, čas: 1:29 hodiny, výškový profil ↑ 101 m, ↓ 101 m

Popis trasy

Trasu zahájíme v Úvalech na vlakovém nádraží, kde je i větší parkoviště, takže není problém přijet autem. Vydáme se po zelené TZ, která kopíruje i Městskou NS Úvaly. Vilkovou čtvrtí dojdeme k Mlýnskému rybníku s Prokůpkovým mlýnem. Pokračujeme dále po zelené mezi domky a posléze vystoupáme lesíkem k úvalskému Stonehenge. Odtud následujeme stále zelenou TZ, která nás provede alejí úvalských dětí a blížíme se k telekomunikační věži, která slouží jako rozhledna. Dostala název Vinice. Poté, co se rozhlédneme po okolí pokračujeme po zelené, kterou sejdeme k potoku Výmola. Část této stezky se nazývá Masarykova a Bendlova stezka. Přejdeme Výmolu,  přicházíme ke kostelu Zvěstování Panny Marie a jsme v centru Úval. Pokračujeme dále po zelené TZ k TR Kalák. Zde opustíme zelenou TZ a odbočíme pod pivovarem Libertas po červené TZ. Dojdeme k rybníku Fabrák, kde jsme se přiblížili k železniční trati. Zde můžeme obdivovat technickou památku – Železniční viadukt Devět kanálů. Od Fabráku nás červená TZ vyvede z Úval zpět k železničnímu nádraží. Cestou budeme míjet Café Bistro Kvapil, kde se můžeme také občerstvit.

Trasa ke stažení

Zajímavá místa na trase

Úvaly
Úvaly jsou městem v okrese Praha-východ, na hranici Prahy, cca 20 km od centra metropole. Žije zde přibližně 7 400 obyvatel (r. 2023). První písemná zmínka o Úvalech (tehdy ještě vesnice) se objevuje r. 1290. Úvaly vznikly u brodu přes říčku Výmolu podél důležité obchodní stezky, později nazývané Trstenická stezka. V 2. pol. 14 století koupili Úvaly Olbramovicové a nechali ves povýšit na městys. Na počátku 16. století získávají část Úval se clem na mostu páni ze Vchynic. V r. 1560, majetek kupuje Albrecht Smiřický ze Smiřic. Po Smiřických získává panství vojevůdce Albrecht z Valdštejna, který majetek prodává roku 1622 Karlovi z Lichtenštejna. Od té doby už jsou Úvaly nepřetržitě součástí dominia Lichtenštejnů až do r. 1848, kdy bylo zrušeno poddanství.

Městská NS Úvaly
Naučná stezka kopíruje zelenou TZ, je okružní a začíná u vlakového nádraží v Úvalech. Měří cca 7,8 km a má 9 zastavení s informačními panely. Stezka vás zavede na nejzajímavější místa v Úvalech a okolí.

Prokůpkův mlýn
Na území Úvaly stávaly 4 mlýny. Jediný, který se dochoval je Prokůpkův vodní mlýn. Stojí na hrázi Mlýnského rybníka u potoka Výmola. Písemná zmínka je z r. 1618, kdy jej vlastnil Albrecht Smiřický ze Smiřic. Roku 1870 byl mlýn přestavěn z vodního pohonu na parní. Roku 1910 koupil mlýn Bohuslav Prokůpek a roku 1917 jej nechal přestavět úvalským architektem Josefem Jedonem a r. 1920 nahradil parní stroj Francisovou turbínou. V restituci byl vrácen potomkům Bohuslava Prokůpka.

Úvalské Stonehenge
Novodobý kamenný kruh se nachází na okraji zalesněného vršku. Jedná se o odpočinkové místo. Bylo zde vybudováno dětské hřiště a menhiry tvoří lezecký a relaxační prostor pro veřejnost. Konají se zde také svatební obřady.

Rozhledna Vinice
Ocelová rozhledna a zároveň telekomunikační stožár se nachází v místech, kde již v 16. století bývala vinice a podle ní dostala rozhledna i své jméno. Je 31,2 metrů vysoká, vyhlídková plošina je ve výšce 21 metrů a vede k ní 113 schodů. Zpřístupněna byla v r. 2015. Z rozhledny lze vidět vrcholy Českého Středohoří a Krkonoše.

Výmola
Potok o délce 33,1 km odvodňuje část okresu Praha-východ. Pramení v nadm.výšce 425 m u obce Mukařov. Výmola je levostranný přítok Labe, vlévá se tam u Sedlčánek (část Čelákovic).

Masarykova a Bendlova stezka
Stráň na Prokůpkovým mlýnem nese od r. 1919 název Masarykův háj na počest prvního prezidenta ČSR. Háj protínala řada stezek. Stezka podél Výmoly k Prokůpkovu mlýnu se nazývá od r. 1921 Bendlova stezka na počest básníka Václava Čeňka Bendla. Další stezky byla nazvány Dostálova – podle úvalského spisovatele a faráře Aloise Dostála, Škroupova podle skladatele národní hymny Františka Škroupy a Kožíškova – podle úvalského spisovatele a učitele Josefa Kožíška (dnes Masarykova).

Kostel Zvěstování Panny Marie
První písemná zmínka o kostele je z r. 1385, ale existence kostela je zřejmá již dříve. Nynější barokní podobu získal jednolodní kostel s hranolovou věží s cibulovou bání se 4 zvony po přestavbě r. 1724. Varhany pochází z chrámu sv. Víta na Pražském hradě, odkud byly r. 1975 přivezeny a zrestaurovány. V těsné blízkosti kostela stojí barokní socha Jana Nepomuckého.

Fabrák
Na břehu rybníka stával cukrovar. Akciový rolnický cukrovar byl postaven r. 1871 podle návrhu architekta Jana Kouly. Cukrovar v r. 1879 převzal pražský průmyslník Viktor Riedel z Riedelsteinu, který jej spravoval až do r. 1916. Kolem r. 1880 Riedel založil rybník, aby sloužil jako zásobárna vody pro cukrovar. Cukrovar ukončil svou činnost v r. 1929.

Železniční viadukt Devět kanálů
Významnou technickou památkou Úval je železniční viadukt Devět kanálů. Od r. 1844 se klene nad údolím Výmoly na jedné z nejstarších železničních tratí Praha-Olomouc. Je dlouhý 135 metrů a vysoký 14 m. Autorem projektu byl Jan Perner. Stavba mostu trvala pouhých 7,5 měsíce. Historicky první vlak přijel do Úval 20.8.1845.

Může se hodit

Město Úvaly – stránky města, zajímavá místa, historie města
www.mestouvaly.cz
Pivovar Libertas
https://pivovar-libertas.cz/
Kavárna Bistro
www.facebook.com/bistrouvaly
Hospoda na dobrým místě
www.dobry-misto.cz
Pizzérie Pasta 58
www.pasta58.cz

Zajímavosti

Úvaly jsou považovány za možné rodiště prvního českého pražského arcibiskupa Arnošta z Pardubic (1297-1364).

S Úvaly je spjato mnoho významných osobností, které se zde narodili nebo žili: např. spisovatelé Zdeněk Mahler, Josef Kožíšek, Marie Majerová, divadelní herec Jiří Steimar a další.

Stavbu železničního viaduktu poznamenala vzpoura dělníků, jejíž příčinou byly nízké platy a nekvalitní chléb dodávaný pekařem z Tuklat. Dělníci vyrabovali státní pokladnu a vydali se do Tuklat za pekařem. Toho zachránili brandýští dragouni, kteří vzbouřence obklíčili a čekal je pak tříletý žalář.
Při rozšiřování železniční trati o třetí kolej v letech 1953-54 byl z boku mostu postaven identický viadukt z železobetonu o devíti obloucích.

Roku 1997 v Úvalech vznikla skupina Divokej Bill.

Tip

Výlet si lze ještě prodloužit – do druhé části Městské NS Úvaly do části Slovany. Tato část stezky je ale hezčí.

Další tip na pěší výlet z Úval je do Škvorecké obory (NS Škvorecká obora-Králičina)

Na náměstí Arnošta z Pardubic se můžeme občerstvit v kavárně Bistro, v Hospodě na dobrým místě, popřípadě v pizzérii Pasta 58 nebo si zajděte na pivko do pivovaru. Můžete si tam domluvit i prohlídku pivovaru.

Další tipy na výlety nejen ve Středočeském kraji najdete zde

Fotky

Prokůpkův mlýn
Prokůpkův mlýn
Stonehenge
Úvalské stonehenge
Podzim
Alej úvalských dětí vede k rozhledně
Pivovar Libertas
Viadukt Devět kanálů
Viadukt Devět kanálů
Telekomunikační věž
Rozhledna Vinice