Tento téměř 10 km dlouhý okruh vás provede krajinou uhlobaronů k zámečku Hochperk a do areálu bývalé radiotechnické roty, kde se nyní nachází rozhledna Na Vrchách. A nejen to, můžete se podívat k parostrojní železnici, navštívit volnočasový areál Ultramarinka nebo Pohádkový statek.
Délka trasy: 9,4 km, čas: 2:51 hodiny, výškový profil ↑ 196 m, ↓ 196 m
Popis trasy
Výlet zahájíme na parkovišti u parostrojní železnice v obci Břasy. Vydáme se po cyklostezce směrem k železniční zastávce Stupno, kde se napojíme na modrou TZ. Pokračujeme k TR Bašta, který se jmenuje po PP Bašta, okolo které půjdeme. Rovněž jsme se napojili na NS Po stopách důlní činnosti na Břasku. Půjdeme ještě kolem jedné přírodní památky – PP Kateřina. Modrá TZ nás poté dovede k zámečku Hochperk. Od zámečku stále následujeme modrou TZ a NS k TR Kateřina. Odsud již půjdeme po zelené TZ (a NS) kolem bývalého dolu a Vranovického jezera k TR Terezka. Zde se nachází u myslivny lom Terezie. Od TR už půjdeme opět po modré TZ (i zelená a NS) až k TR Vranovice-Amerika. Odsud si vyšlápneme na kopec Na Vrších (482 m), kde se tyčí rozhledna stejného jména. Cestou budeme míjet zbytky vojenských objektů. Po návštěvě rozhledny se vrátíme zpět k TR a po modré TZ (i zelená a NS) k TR Matylda. Odsud již jen po zelené TZ a značení NS se vracíme zpět do obce. Poslední část cesty kolem zaniklé cihelny je již bez značení.
Trasa ke stažení

Zajímavá místa na trase
Břasy
Obec se nachází v okrese Rokycany, leží cca 11 km na sever od Rokycan v nadmořské výšce 458 m n.m. Žije zde cca 2 300 obyvatel (r. 2024). První písemná zmínka o obci je z r. 1379, ale historie sahá již do pravěku. Ve 3 tis. př. n. l. se na vrchu Křemenáč (493 m) u Stupna nacházelo eneolitické výšinné sídliště, které bylo později znovu osídleno v době halštatské (7-6. stol.př.n.l). Obec Břasy sdružuje obce Břasy, Stupno, Kříše, Vranovice a Darovou.
Břasy – parostrojní železnice
Dětská parková železnice o rozchodu 184 milimetrů se nachází v Břasích vedle fotbalového hřiště. Postavil ji drážní nadšenec Zbyněk Mikudík. Najdete zde i malou vlakovou stanici s možností malého občerstvení. Dětská železnice je v provozu během různých akcí.
PP Bašta
Předmětem ochrany je východ černouhelné sloje. Zastřešená přírodní památka je zbytek sloje bývalého povrchového dolu Kliment.
NS Po stopách důlní činnosti na Břasku
Naučná stezka seznamuje s historií těžby černého uhlí v okolí obce Břasy. Lokalita je unikátní povrchovým způsobem těžby černého uhlí. Stezka začíná u přírodní památky Bašta, má 8 zastavení s infotabulemi a měří 5,5 km.
PP Kateřina
Přírodní památka byla vyhlášena v r. 1979. Nachází se zde zachovalá 20 m vysoká a 70 m dlouhá těžební stěna bývalého povrchového kamenouhelného dolu. Důvodem ochrany jsou karbonské slepence a arkózy (druh pískovce).
Zámeček Hochperk
Zámeček byl vybudován v r. 1780 na místě staré tvrze. Jako své sídlo jej nechal vystavět uhlobaron a průmyslník Antonín Hochberg z Hennersdorfu a odsud řídil své doly a hutě. Bohužel zde došlo k tragické události, když se ve věži zámečku v r. 1827 oběsil kvůli své tíživé finanční situaci. Zámek později odkoupila těžařská společnost „Max“, která následně přešla do vlastnictví firmy Starck. Rodina Starcků se také věnovala těžbě uhlí a nově i výrobě barev. Nemovitost využívali jako lovecký zámeček. V r. 1945 koupil chátrající zámeček pražský továrník Emil Kabát. Ten se zabýval výrobou nábytku. Zámeček opravil a založil i krásnou zahradu. Po zestátnění zámeček opět pustl a byl v něm zřízen domov důchodců. Nyní je po rekonstrukci, nepřístupný, v soukromém vlastnictví.
Vranovické jezero
Těžba uhlí poznamenala zdejší krajinu četnými poklesy a propady podloží. Ty byly příčinou vzniku Vranovického jezera. Ještě v r. 1957 na jeho místě bylo fotbalové hřiště TJ Sokol Vranovice. S útlumem těžby uhlí na konci 60. let 20. století se z opuštěných dolů přestala odčerpávat voda. Poddolovaná plocha mezi výsypkami se začala zamokřovat a během pár let hladina podzemní vody vystoupala do dnešní úrovně. Vodní plocha jezera má rozlohu cca 1,2 ha a slouží k rekreačním účelům.
Lom Terezie
Černé uhlí se tu těžilo až do roku 1958. Daleko zajímavější, než černé uhlí jsou ale nálezy fauny a flory z karbonu. Původní karbonský prales byl zasypán vrstvou sopečného popela. V současné době probíhá rekultivace lomu Terezie. Část lomu by měla být odkryta a zpřístupněna veřejnosti jako lokalita mezinárodního významu.
Rozhledna Na Vrchách (481 m n.m)
Dřevěná rozhledna byla postavena podle projektu Petra Kesla v r. 2013. Byla vybudována jako víceúčelové zařízení. Slouží totiž i pro přenos dat z obecního bezpečnostního kamerového systému. Rozhledna je vysoká 15,4 metrů a na vyhlídkovou plošinu vede 60 schodů. Z rozhledny jsou vidět okolní obce Břasy, Radnice a při dobré viditelnosti lze dohlédnout na Šumavu nebo Krušné Hory.
Vojenské objekty
Rozhledna stojí v místech, kde bylo od r. 1984 umístěno stanoviště 562. radiotechnické roty, patřící k 56. rt. praporu protivzdušné obrany státu. Prostor sloužil k monitorování leteckého provozu na západní hranici. V okolí rozhledny lze objevit původní objekty – návrší, na kterých byly umístěny radiolokátory. Základna byla v provozu do r. 1992. V areálu se nachází infotabule s informacemi o rotě a plánkem objektů.
Může se hodit
Břasy – web obce
https://www.obecbrasy.cz/
Parostrojní železnice Břasy
https://www.facebook.com/p/Parostrojn%C3%AD-%C5%BEeleznice-B%C5%99asy-100084034028595/
Pohádkový statek
https://www.pohadkovystatek.cz/
Zajímavosti
Obec Břasy získala své jméno od vřesu, kterým návrší nad Berounkou hojně zarůstalo.
Rozvoj obce souvisel s těžbou černého uhlí, kterou zde r. 1610 zahájili Šternberkové. Černé uhlí se dobývá většinou z velkých hloubek. Celá řada místních dolů byla hlubinných, ale některá ložiska byla uložena jen pár metrů pod povrchem, co je neobvyklé i ve světě. Černé uhlí bylo těženo tedy spíše v lomech, než v dolech.
Netradiční tvar rozhledny Na Vrchách si vysloužilo ocenění v soutěži Stavba roku Plzeňského kraje 2013.
Areál radiotechnické roty Na Vrchách má jedno prvenství. Jde o nejzachovalejší zpřístupněný objekt radiotechnické roty v bývalé ČSSR. Objekty podobného typu byly vybudovány celkem čtyři: v Praze-Zličíně, Žďáru u Jesenice, Ratiboři i Písku a v Břasích.
V letech 1871–1908 u Břas fungovala koněspřežná úzkorozchodná dráha s rozchodem 700 milimetrů. Nechal ji vybudovat Johann Anton Starck, aby mohl dopravovat uhlí ze svých břaských dolů k nádraží ve Stupně. Druhou úzkorozchodnou koněspřežnou tratí byla dráha Šternberků, která spojovala Břasy s doly u Darové. V roce 1924 ji nahradila 645 metrů dlouhá lanovka.
Tipy
Prohlídku bývalého areálu radiotechnické roty Na Vrchách s průvodcem si můžete domluvit na tel: 737 761 230.
Trase vede v blízkosti Stupna, kde se nachází železniční muzeum Stupno a Muzeum hornictví.
Ve Vranovicích se nachází Pohádkový statek. Trasu si lze upravit tak, že povede od zámečku Hochperk do Vranovic, kde můžete s dětmi navštívit statek a pak pokračovat k TR Terezka, kde se opět napojíte na trasu.
S dětmi můžete navštívit i volnočasový areál Ultramarinka. Dříve v těchto místech stávalo několik továrních budov a vyráběl se zde ultramarín. 33 metrů vysoký komín zde zůstal zachován jako připomínka průmyslové historie obce. Nyní je tu možnost provozovat nespočet aktivit: inline dráha, beachvolejbal, bike park, skate park, parkourové hřiště a další.
Další zajímavé tipy v blízkém okolí: kamenný kruh na vrchu Hovězák, hrobka rodiny Šternberků a přívoz Darová.
Fotky





