Délka trasy: 7 km, čas: 2:10 hodiny + čas na prohlídku zámku, výškový profil ↑ 189 m, ↓ 189m
Popis trasy
Trasu zahájíme v železniční stanici v Krnsku, kam dojedeme vlakem, nebo se připojíme na trase v obci Krnsko (přijedeme-li autem). U železniční stanice se napojíme na žlutou TZ, které nás podél řeky Jizery dovede do Krnska. V Krnsku nás upoutá především železniční viadukt, který se klene vysoko nad údolím. Než půjdeme k zámku Stránov, uděláme si ještě odbočku ke zřícenině hradu Starý Stránov. Od rozcestníku Krnsko-u viaduktu se vydáme po červené TZ a po silničním mostě přejdeme Jizeru. Po chvíli sejdeme ze silnice do Pískové Lhoty-Zámostí. Zde opustíme červenou TZ a vydáme se pěšinkou do kopce, kde uvidíme pozůstatky hradu. Vede zde i krátká NS Pískovou Lhotou a Zámostím. Z vyhlídky u hradu je hezký pohled do údolí a na Stránovský viadukt. Obejdeme hrad a dostaneme se k židovskému hřbitovu. Odsud se pak vracíme stejnou cestou k rozcestníku do Krnska k viaduktu, odkud budeme pokračovat po žluté TZ. Projdeme pod viaduktem a nejprve zamíříme k poněkud zchátralému kostelu sv. Jiří s kapličkou Panny Marie. Kolem sochy sv. Jana Nepomuckého sejdeme dolů, přejdeme Strenický potok a opět se napojíme na žlutou TZ, po které dojdeme k zámku Stránov. U zámku v parku se nachází Tyršův pomník a kostel sv. Václava. Po prohlídce zámku se vrátíme na hlavní silnici a neznačenou pěšinkou projdeme pod zámkem a zamíříme do Horního Krnska, kde za zvoničkou zahneme doleva. Dojdeme k zámku Krnsko, který však uvidíme jen za plotem. Je veřejnosti nepřístupný. Vrátíme se zpět na křižovatku za zvoničkou a kolem vodojemu silnicí sestoupíme zpět do Krnska k železniční stanici. Cestou po pravé straně míjíme památný strom-kaštan hraběte Šporka. Těsně před železniční stanicí budeme po pravé straně míjet kapli sv. Anny v areálu bývalé Kotkovy továrny na hračky.
Parkujeme-li v Krnsku někde poblíž kostela, lze si cestu zkrátit polní cestou, která vede ke hřbitovu v Krnsku.
Trasa ke stažení

Zajímavá místa na trase
Krnsko
Obec Krnsko leží cca 5 km JZ od Mladé Boleslavi a žije zde cca 600 obyvatel. Obcí protéká řeka Jizera. První písemná zmínka o obci pochází z r. 1360.
Řeka Jizera
Pramení v Jizerských Horách na úbočí hory Smrk a v délce 15 km tvoří státní hranici mezi ČR a Polskem. Délka toku je 164,6 km. Do Labe se vlévá v Lázních Toušeň ve středních Čechách a jedná se o největší pravostranný přítok středního Labe. Jizera protéká městy: Jablonec nad Jizerou, Semily, Železný Brod, Turnov, Mnichovo Hradiště, Bakov nad Jizerou, Mladá Boleslav a Benátky nad Jizerou.
Stránovský viadukt
Dominantou Krnska je stavební unikát – tříobloukový železobetonový železniční viadukt z r. 1924. Je 152 metrů dlouhý, 5-6 metrů široký a až 27 metrů vysoký. Celková doba stavby činila 5 a půl měsíce. Klene se nad údolím Strenického potoka, na místě železného mostu se zděnými pilíři z r. 1864. Ten byl poškozen za prusko-rakouské války v r. 1866.
Hrad Starý Stránov (Myškův Hrádek)
Hrad na skalním ostrohu nad obcí Zámostí na levém břehu Jizery a byl postaven na ochranu stezky a mostu přes Jizeru směrem na Mladou Boleslav a Českou Lípu. První zmínka o hrádku je z konce 13. století, kdy patřil Mikuláši z Hrádku. V držení hrádku se střídali příslušníci drobné šlechty. V 14. a 15. století byl v držení Myšků z Hrádku. Václav Myška z Hrádku byl stoupencem Jana Husa a doprovázel jej na osudný kostnický koncil. Ke konci 15. století hrádek připojili ke svému panství Stránovští ze Sovojovic. Od té doby nebyl obýván (sídlem byl Stránov) a postupně chátral.
NS Pískovou Lhotou a Zámostím
Naučná stezka seznamuje s historií a zajímavostmi obce Písková Lhota a její součásti Zámostí.
Židovský hřbitov
Na příkrém svahu, asi 100 metrů od hradu se nachází židovský hřbitov. Je zde kolem 200 náhrobků. Pohřbívalo se tu od 1. poloviny 18. století až do r. 1901. Kousek dál je bývalá synagoga, která je přestavěna na rodinný dům, původní stavbu připomíná hebrejský nápis nade dveřmi.
Kostel sv. Jiří
Pozdně barokní kostel sv. Jiří byl postaven r. 1787. Dříve na jeho místě stával kostel z 12. století. Vedle kostela se nachází fara z r. 1766, socha sv. Jana Nepomuckého z r. 1769 od sochaře A. Jedličky, zvonice z r. 1766 a novorománská kaple Panny Marie.
Zámek Stránov
Zámek Stránov vznikl přestavbou gotického hradu z 15. století, který vyrostl na místě dřevěné tvrze. Současný vzhled získal zámek při novorenesanční přestavbě (podle projektu Josefa Schulze) mezi lety 1890-94 na zakázku Marie z Valdštejna a Vartenberka. V r. 1917 zámek koupil Josef Šimonek, prezident Škodových závodů. S rodinou zde žil do znárodnění v r. 1950. Od r. 2003 je zámek opět v rukou potomků Josefa Šimonka.
Tyršův pomník
Před zámkem se nachází pomník Dr. Miroslava Tyrše (zakladatel Sokola), který připomíná krátký pobyt Miroslava Tyrše v zámeckém areálu, kde bydlel u svého strýce Bedřicha Kirschbauma.
Kostel sv. Václava
Barokní zámecký jednolodní kostel byl restaurován současnými majiteli poté, co z původního kostela zbylo po požáru pouze obvodové zdivo (v době, kdy jej vlastnilo JZD). Kostel byl postaven r. 1767 podle projektu Filipa Hegera, který nechal přestavět starou sýpku a vodárenskou věž. Majitelem zámku byl v té době Jan Václav Příchovský z Příchovic.
Zámek Krnsko
Renesanční zámek byl vybudován na místě původní tvrze v 16. století. V 18. století za vlastnictví Josefa Františka z Vrbna byl barokně upraven. Ke konci 18. století připadl zámek Šporkům. V r. 1919 sloužil jako sirotčinec pro osiřelé děti legionářů a později jako učňovská škola a domov důchodců. Nyní je v soukromém vlastnictví a nepřístupný veřejnosti.
Kaštan hraběte Šporka
Památný strom je významnou dominantou krajiny. Byl vysazen současně s postavením Božích muk v r. 1811 hrabětem Leopoldem Šporkem, tehdejším majitelem Krnska. Výška stromu 12 m, obvod kmene 3,05 m (v r. 2021, kdy byl vyhlášen památným stromem)
Může se hodit
Obec Krnsko – stránky obce, informace o zajímavých místech v Krnsku
www.krnsko.cz
Obec Písková Lhota – stránky obce, You-tube odkazy na zajímavá místa v Pískové Lhotě-Zámostí
www.piskovalhota.cz
Zámek Stránov
www.zamekstranov.cz
Zajímavosti
Stránovský viadukt – poté, co byl poškozen původní most za prusko-rakouské války v r. 1866, museli raněné z lazaretních vlaků obtížně přenášet na nosítkách přes údolí. Výstavba nového železobetonového mostu činila jen 5,5 měsíce, na stavbě se střídalo 500-600 dělníků ve 3 směnách. Most navrhl Ing. Stanislav Bechyně (1887-1973), který byl považován za nejlepšího stavitele mostních konstrukcí na světě. Jako jeden z prvních dovedl využít při stavbě vlastností betonu a s jeho jménem jsou spojeny i další stavby – např. Veletržní palác a palác Lucerna.
Josef Šimonek, byl za zásluhy o rozvoj průmyslu povýšen do baronského stavu. Po znárodnění byl zámek využíván jako dětský domov. Bohužel ze sedmi set kusů zámeckého mobiliáře jich bylo později původním majitelům navráceno pouhých čtyřicet…
Tip
Do Krnska se dostaneme vlakem z Mladé Boleslavi nebo si najdeme přímý spoj z pražského Masarykova nádraží (čas jízdy: 1 hodina 31 minut).
V zámku Stránov se nachází kavárna s nabídkou domácích zákusků a limonád.
Fotky





